DİREKSİYON SINAVI

B Sınıfı Trafik Adam Animasyon Filmi

Motosiklet Animasyon Filmi

SRC Animasyon Filmi

Trafik Adam, Römorklu Araçların Direksiyon Eğitim Dersi Uygulama Sınavını Anlatıyor

DİREKSİYON SINAVI

DİREKSİYON SINAVI

Teorik sınavdan başarılı olan kursiyerlere direksiyon dersi randevuları verilir. Randevu kartında yer alan tarih ve saatlerde kursiyerlerimiz direksiyon eğitimlerine katılır. Eğitimlerini tamamlamış olan kursiyerler milli eğitim müdürlüğünün belirlemiş olduğu tarihte direksiyon sınavına girerler. Sınavlar milli eğitim müdürlüğünün görevlendirmiş olduğu kişilerce yapılır. Direksiyon sınavlarında puanlama yapılmaz. Sonuçlar başarılı veya başarısız belirtilir.

Direksiyon sınavında başarılı olan kursiyerlerin sertifikaları 10 gün içinde hazır olur. Sertifikaların geçerlilik süresi 2 yıldır. Kursiyerler Türkiye genelinde herhangi bir nüfus dairesinden randevu alarak ehliyetlerini ( sürücü belgelerini ) alabilirler. Sertifikaların süresi 2 yıldır. 2 yıl içinde sertifikasını sürücü belgesine dönüştürmeyen kursiyerlerin sertifikası iptal olur. Yeniden kursa kayıt yaptırıp eğitim ve sınavlara tabi tutulur.
Direksiyon sınavında başarısız olan kursiyerler ise bir sonraki sınava girebilmeleri için kayıtlı olduğu sürücü kursundan en az 2 saat direksiyon dersi alması gerekir. Eğitim ve sınav ücretini ödedikten sonra yapılacak olan ilk direksiyon sınavına katılırlar. Direksiyon sınavında da kursiyerlerin toplam 4 sınav hakkı vardır. Sağlık sorunu nedeniyle sınava katılamayan kursiyerler sağlık raporunu sınav tarihinden sonra 5 gün içinde kursa teslim etmeleri gerekir. Bu sayede 1 defaya mahsus olmak üzere kursiyerin sınav hakkı yanmaz.

Direksiyon sınav kurallarını anlatan animasyon videosunu izlemeniz çok faydalı olacaktır.
Sürücü Belgesi ( Ehliyet ) nasıl alınır?

İlk defa sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler sürücü kurslarına gerekli evraklar ile kayıt olur. Zorunlu olan teorik eğitimler tamamlandıktan sonra kursiyerler sınav ücretini öderler ve sürücü kursu tarafından teorik sınav randevusu alınır. Sınavlar Milli Eğitim Müdürlüklerinin sınav salonlarında her gün yapılmaktadır. Kursiyerlere en yakın sınav tarihine randevu verilir. Hem teorik hem de direksiyon sınavlarında kursiyerlerin ayrı ayrı 4 defa sınava girme hakkı bulunmaktadır.
Teorik sınavda başarılı olan kursiyerlere sürücü kursu tarafından direksiyon eğitimleri verilir ve kursiyer direksiyon sınavına alınır. Direksiyon sınavında da başarılı olan kursiyerler sürücü kursundan sertifikalarını alarak nüfus dairelerinden sürücü belgelerini alırlar. Sertifikaların geçerlilik süresi 2 yıldır.

Herhangi bir sınıf sürücü belgesi olan ve farklı bir sınıf sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler teorik ders ve sınavlardan muaf tutulur. Yalnızda direksiyon eğimlerine katılarak direksiyon sınavına girerler.

KURSUMUZ İLE HIZLI ÖĞRENİN HEMEN EHLİYETİNİZİ ALIN

Kaliteli eğitimlerimiz ve profesyonel kadromuzla en iyi eğitimi alarak hemen ehliyetinizi alabilirsiniz

BLOGDAN

SON BLOG YAZILARI & MAKALELER

Özel bilgiler, dipnotlar ve sürüş dinamiklerine yönelik, gelişen şartlara, değişen durumlara göre bilgilendirmeler, duyurular ve haberler için blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ehliyet Ceza Puanı Bilgilendirme

Karayolları Trafik Kanun’un suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir. Trafik suçunun işlendiği

DEVAMINI OKU »