Ehliyet Ceza Puanı Bilgilendirme

Karayolları Trafik Kanun’un suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir. Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve sürücü kurslarında eğitime tabi tutulurlar. 
 
Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir. Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile geri alınır. 
 
Sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Yabancı Uyruklu Kişiler Türkiye’de ehliyet alabilir mi?

Tc vatandaşı olmayan kişiler ülkemizde sürücü belgesi alabilirler.

Teorik sınavlarda tercüman görevlendirmesi yapılmamaktadır ancak kişiler Arapça, Çince, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça, Rusça dillerinden herhangi birini tercih edebilirler. Tercihte bulunmayan kursiyerlerin sınavları Türkçe dilinde ekrana gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SORUNUZ MU VAR?

Aklınıza takılan sorularınızv arsa lütfen bizi arayarak sorun.

Kategoriler