Stajyer Ehliyet Nedir?

Aday Sürücü veya diğer adı ile bilinen stajyer ehliyet, 2016 yılı itibarı ile ilk kez ehliyet sahibi olan kişiler için kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre kişiler ehliyeti aldıktan sonra 2 yıl süre ile trafikte stajyer konumunda bulunup, aday sürücü olarak kabul edilir. Aday sürücüler tek başına araç kullanabilir.

Aday sürücü terimi; Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yer alan, 17 Nisan 2015’te yapılan değişiklikle 2016 senesinden itibaren uygulamaya girmiştir. 2016 senesinden itibaren yürürlükte olan bu değişiklik ile beraber sürücüler, ehliyet aldıkları ilk iki sene aday sürücü olarak tanımlanmaktadır. 
01.01.2016 tarihinden sonra ilk defa ehliyet alanlarla, herhangi bir nedenden ötürü ehliyeti iptal edilip tekrardan sürücü belgesi alan kişiler, ehliyetlerini aldıktan sonra iki sene süre ile aday sürücü kabul edilecektir. Aday sürücülüğün süresi; belgenin alım tarihinden itibaren 2 senedir. Örneğin; 08.09.2021 tarihinde ehliyetini alan kişi, yeni Trafik kanunu düzenlemesine göre 08.09.2023’e kadar aday sürücü olarak kabul edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SORUNUZ MU VAR?

Aklınıza takılan sorularınızv arsa lütfen bizi arayarak sorun.

Kategoriler